Jest jednym z najważniejszych parków narodowych w Polsce, a wycieczki po jego terenie mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Co powinieneś wiedzieć o Białowieskim Parku Narodowym?

Białowieski Park Narodowy to piękne lasy oraz bogaty świat zwierząt, to również ogromna ilość szlaków turystycznych, dzięki którym każdy z nas może bez większych problemów dotrzeć do najpiękniejszych zakątków parku. Jakie atrakcje czekają na jego terenie?

Puszcza Białowieska oraz obejmujący jej najcenniejsze fragmenty park narodowy z pewnością zasługują na uwagę. Te piękne lasy, mimo intensywnej gospodarki leśnej prowadzonej w okolicy, przetrwały dzięki…zamiłowaniu rosyjskiego cara do polowań. Odbywały się one dość często i pod koniec XIX stulecia, i w początkach XX wieku. O ochronie Puszczy Białowieskiej zaczęto zresztą mówić dość wcześnie, a jednym z ważniejszych wydarzeń związanych z tworzeniem tu parku była wyprawa wielu naukowców (m.in. Władysława Szafera), do której doszło w 1919 roku. Dzięki niej doceniono uroki tutejszych lasów i podjęto działania, aby zachowane fragmenty starej puszczy objąć odpowiednią ochroną. Efekt? W 1921 roku powstał tu rezerwat przyrody, który w 1932 roku przemienił się w Park Narodowy w Białowieży. Do dziś jest on obszarem unikalnym, któremu z pewnością warto poświecić swój czas.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce, a lista powodów, dla których warto się wybrać na jego teren, jest długa. Wspaniałe widoki i imponujące kompleksy leśne to wielki, lecz niejedyny skarb tego miejsca. W okresie międzywojennym powróciły tu żubry, które do dziś cieszą się wielkim zainteresowaniem turystów, przyciąga też dobrze rozwinięta infrastruktura oraz liczne atrakcje, dzięki którym na terenie parku można w przyjemny sposób spędzać wolny czas. Kto znajdzie tanie noclegi w Hajnówce lub Białowieży, ten będzie mógł się wybrać na spacer Szlakiem Dębów Królewskich w Starej Białowieży, zajrzeć do Pokazowego Rezerwatu Żubrów oraz zwiedzić Muzeum Przyrodniczo-Leśne, będące jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Białowieży.

Wszystko to sprawia, iż na terenie Białowieskiego Parku Narodowego każdy z nas znajdzie dla siebie wiele ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu, dzięki czemu pobyt w tej części Podlasia dostarczy mu wiele radości.