SZWEDZKA LAPONIA

W zimie to zorze polarne, a w miesiącach dnie polarne nie dają spać mieszkańcom szwedzkiej Laponii, krainy krajobrazów z lasami, jeziorami i plażami, gdzie ludność jest nieliczna, a króluje natura. Miasta Skellefteå i Kiruna lub rezerwat przyrody Bjuröklubb są dobrymi bazami do odkrycia tego zakątka północnej Europy i doświadczenia kultury lapońskiej w miesiącach letnich.

FIORD ILULISSAT, GRENLANDIA

Położone na dnie zatoki Disko, Ilulissat jest trzecim co do wielkości miastem Grenlandii i tym, które przyjmuje najwięcej turystów. A wszystko dlatego, że leży u ujścia fiordu o tej samej nazwie, wpisanego na listę światowego dziedzictwa, przez który wypływają w morze góry lodowe Jakobshavn, najbardziej aktywnego lodowca na całej półkuli północnej.

LAPONIA FINLANDZKA

Czerwiec i lipiec to miesiące, kiedy w Finlandii najbardziej widoczne są dni polarne, kiedy noce są niemal tak jasne jak światło dzienne. Chociaż zjawisko występuje w całym kraju, to najbardziej widoczne jest powyżej koła podbiegunowego, zwłaszcza w najbardziej na północ wysuniętych częściach fińskiej Laponii, gdzie słońce pozostaje nad horyzontem przez ponad 70 dni. W mniejszym, lub większym stopniu dni polarne można zaobserwować również w Polsce np. w Jastrzębiej Górze miały miejsce jasne noce.

PRZYLĄDEK PÓŁNOCNY, NORWEGIA

Najbardziej wysuniętym na północ punktem na kontynencie europejskim jest wyspa Magerøya, na którą można dostać się statkiem wycieczkowym wzdłuż północnego wybrzeża Norwegii, zawijając do portu w małym miasteczku Honningsvag, promem lub pokonując 7-kilometrowy tunel biegnący pod morzem i łączący ją ze stałym lądem. W środku niegościnnego krajobrazu i na wysokim klifie znajduje się ikona Przylądka Północnego, słynna żelazna rzeźba przedstawiająca kulę ziemską, najlepsze miejsce do oglądania spektaklu dnia polarnego wiosną lub latem, od 14 maja do 29 lipca.

ST. PETERSBURG

Jeśli podczas nocy polarnych brak światła może powodować chorobę afektywną sezonową u niektórych cierpiących od dawna mieszkańców tych szerokości geograficznych, dni, w których nigdy nie zapada zmrok, są obchodzone w wielkim stylu z mnóstwem festiwali, podczas których wszyscy zbierają energię na kolejną zimę. Najlepszym przykładem jest Sankt Petersburg. Podczas białych nocy sieć wysp, kanałów i pałaców, które wznoszą się nad ujściem Newy, jest tak żywa jak nigdy dotąd. Rejs to dobry sposób na to, by poznać miasto zbudowane przez cara Piotra I Wielkiego.