Gromadzenie się toksyn w organizmie jest nieuniknione, zwłaszcza biorąc pod uwagę przyspieszone tempo życia, które często nie pozwala nam na stosowanie zdrowej diety.

Nadmiar tych toksyn może powodować uszkodzenia, takie jak zmęczenie, stres czy alergie, a także wpływać na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Z tego powodu zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak herbaty ziołowe. Wśród nich, ze względu na dużą skuteczność, wyróżniają się poniżej wymienione.

1. Zielona herbata

Oprócz wielu innych właściwości, ma również doskonałe działanie moczopędne i obniżające poziom lipidów, co pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Jego spożywanie wspomaga krążenie krwi, choć nie jest wskazane w przypadku bezsenności, wrzodów, nadciśnienia i problemów sercowo-naczyniowych.

2. Napar ze skrzypu

Ma również silne działanie moczopędne, sprzyja eliminacji płynów i wydalaniu substancji toksycznych z organizmu. Jest on jednak przeciwwskazany u osób z nadciśnieniem tętniczym.

3. Napar z karczocha

Przyspiesza eliminację nerek i funkcje trawienne oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Obniża poziom cukru we krwi i jest zalecany dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ zawiera inulinę. Zaleca się ją również w przypadku nadwagi, choć nie jest ona w ogóle wskazana u pacjentów z kamicą żółciową.

4. Napar z grejpfruta

Doskonale nadaje się do stosowania w dietach odchudzających, ponieważ pomaga zmniejszyć apetyt i rozkładać tłuszcze. Ułatwia również trawienie i oczyszcza układ moczowy. Można go przygotować, gotując przez minutę pokrojonego grejpfruta, a następnie szybko go spożywając, aby nie stracił swoich właściwości.

5. Napar z maca

Podobnie jak poprzedni napar, ten również pomaga w metabolizowaniu tłuszczów, zapobiegając ich odkładaniu się w organizmie. Pomaga również obniżyć poziom cholesterolu i zwiększa diurezę. Nie należy jednak nadużywać tego napoju, ponieważ jego działanie przeczyszczające i odwadniające może prowadzić do odwodnienia.

6. Napar z mniszka lekarskiego

Działa moczopędnie i tonizująco, ma zdolność oczyszczania wątroby. Przyspiesza pracę układu trawiennego i pomaga w walce z nadwagą. Aby go przyrządzić, wystarczy dodać łyżkę stołową mniszka do filiżanki wrzącej wody, parzyć przez kilka minut i przecedzić przez sito. Należy go spożyć natychmiast, aby nie stracił swoich właściwości.

7. Napar z tymianku

Wspomaga trawienie, skutecznie zwalczając uciążliwe gazy jelitowe. Zwalcza również problemy z krążeniem i oczyszcza organizm, poprawiając pracę układu trawiennego. Jest również bardzo skuteczny w łagodzeniu skurczów menstruacyjnych.

8. Napar z kopru włoskiego.

Szczególnie moczopędny, doskonale nadaje się do oczyszczania nerek. Podobnie jak wiele poprzednich, sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu i ma właściwości uspokajające, dlatego jest zalecany osobom cierpiącym na stany lękowe. Jest również skuteczny w zapobieganiu wypadaniu włosów i nieświeżemu oddechowi.