Jest jednym z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce, a miłośnikom górskich wędrówek nuda na jego terenie nie grozi.

Co warto wiedzieć o Pienińskim Parku Narodowym?

Pieniński Park Narodowy to miejsce chętnie odwiedzane przez tych, którzy w czasie górskiej wycieczki chcą lepiej poznać przyrodnicze bogactwo tej części Polski oraz nacieszyć się pięknymi widokami. Jakie atrakcje czekają na turystów w granicach tego parku? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wycieczki po jego terenie?

Pieniński Park Narodowy jest wyjątkowym miejscem, a o jego niezwykłości zadecydowało wiele czynników. Ważny jest fakt, iż jest to jeden z najstarszych parków narodowych na ziemiach polskich. Oficjalnie park ten powstał w 1932 roku, choć już w 1921 roku powstawały rezerwaty, które dały początek aktywnej ochronie przyrody w Pieninach. Po wojnie działania na rzecz ochrony przyrody w Pieninach kontynuowano, czego efektem stało się powołanie do życia w latach 50-tych XX wieku Pienińskiego Parku Narodowego.

Zajmuje on powierzchnię 23, 46 km2, przy czym większość tej powierzchni zajmują lasy. Przed tereny parku prowadzi gęsta sieć szlaków pieszych o łącznej długości 34 km. Dzięki nim Pieniny są atrakcyjnym celem niejednej wycieczki, a turyści mogą układać trasy w taki sposób, by dopasować je do swych zainteresowań oraz możliwości. O tym, jak bardzo atrakcyjnym terenem jest Pieniński Park Narodowy, najlepiej świadczy ilość odwiedzających go każdego roku turystów. Il osób zagląda na jego teren? Jak wynika ze statystyk, około 600 tysięcy. Jakie trasy cieszą się tu największym powodzeniem? Dla wielu osób najważniejszym celem wycieczki po Pienińskim Parku Narodowym jest Masyw Trzech Koron, znany głównie dzięki widokowej platformie na Okrąglicy.

Kusi też Sokolica oraz Góra Zamkowa, ciekawym miejscem na mniej forsowne spacery jest też Wąwóz Sobczański. Wszystkie te atrakcje mają wiele uroku i sprawiają, że w Pieninach każdy turysta może miło spędzić czas w aktywny sposób.