Tatry to piękne doliny i potężne szczyty, w zdobywaniu których pomaga nam gęsta sieć szlaków pieszych. To również wspaniała przyroda, której trudno jest się oprzeć.
Tatrzański Park Narodowy – co warto wiedzieć?
W celu jej ochrony powołany został do życia Tatrzański Park Narodowy, którego poznawanie może się okazać nie lada gratką dla każdego turysty – przyrodnika. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Jakie atrakcje czekają na jego terenie?
Wycieczki po Tatrzańskim Parku Narodowym będą nie lada gratką dla wszystkich tych osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek na łonie natury. Park ten został powołany do życia w 1955 roku, a jego głównym celem była ochrona przyrody i krajobrazu Tatr – jedynego w Polsce obszaru o wysokogórskim charakterze. Park ten zajmuje powierzchnię ponad 21 tysięcy ha, co czyni go jednym z największych parków narodowych w Polsce. Dodatkowym wyróżnieniem dla tutejszej przyrody było wpisanie tego parku na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Jakie atrakcje przyrodnicze przyciągają tutaj turystów? Dumą Tatr jest szata roślinna, a w szczególności te piętra, które mogą się pochwalić roślinnością typową dla gór wysokich. Limby, kosodrzewiny oraz wysokogórskie murawy, na których pojawia się roślinność alpejska – oto botaniczne atrakcje, którym w czasie wycieczki po Tatrach z pewnością warto się przyjrzeć. Ciekawy jest tu również świat zwierząt, w gronie których pojawiają się orły przednie, niedźwiedzie brunatne, świstaki oraz kozice.
W zaplanowaniu ciekawej wędrówki po najpiękniejszych zakątkach tego parku narodowego pomaga turystom gęsta sieć szlaków turystycznych. Nie brak wśród nich tak ciekawych tras, jak trasa na Giewont, Świnicę oraz na Kasprowy Wierch. Kusi droga do Morskiego Oka oraz szlak, który wiedzie do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Największym wyzwaniem na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego pozostaje jednak Orla Perć – bardzo trudny szlak, który pokonać mogą tylko doświadczeni i odpowiednio przygotowani miłośnicy górskich wypraw.