Ceniona w meblarstwie, główny gatunek lasotwórczy w Polsce, stosowana w lecznictwie. Mowa o Sośnie Pospolitej, która zasięgiem występowania pokrywa niemal całą Europę.
Co warto wiedzieć o sośnie pospolitej?
W Polsce występuje kilka gatunków Sosny lecz najważniejsza jest Sosna Pospolita, która stanowi blisko 75% zasobów drzewnych Polski, a wszystko za sprawą, że Sosna aby żyć nie wymaga wiele. Po II Wojnie Światowej tereny Polski były zalesiane głównie Sosną. Jeśli chodzi o jej zdrowotne aspekty to z szyszek Sosny można zrobić syropy zaś z wiosennych pędów, które są w trakcie rozwoju przyrządza się nalewki ale uwaga, zrywamy wyłącznie boczne pędy, szczytowych nie można zrywać, bo dzięki nim drzewo wzrasta na wysokość.
Nawet spacer po lesie składającym się głównie z sosny jest zdrowy, olejki eteryczne, przepełniają takie miejsce i pozytywnie wpływają na drogi oddechowe. Mało ludzi wie o jej zdrowotnych zaletach dlatego należy to przybliżyć aby ludzie zaczęli sięgać po dobra natury, a nie po to co oferują im koncerny farmaceutyczne. Przejdźmy do drewna, drewno Sosny charakteryzuje się pięknym rysunkiem słojów rocznych, jest względnie odporne na warunki atmosferyczne, dodatkowo cechuje je piękny zapach. Niejeden powojenny kredens wykonany z drewna sosnowego „przeżyje” tę dzisiejszą tandetę.
Dlaczego warto zainwestować w wyrób z prawdziwego drewna, a nie z wiórowej płyty? Dlatego, że kiedy na naszym pięknym kredensie zauważymy, że czas na niego działa coraz gorzej możemy go odnowić i przywrócić mu dawną świetność. Należy również podkreślić, że woda na prawdziwe drewno nie wpływa tak znacząco jak na płytę wykonaną z wiór. Płyta wiórowa bardzo szybko „spuchnie” i już nie powróci do dawnego kształtu.
Zakup mebla z takiej płyty jest zakupem na kilka lat, a później znowu należy sięgnąć do portfela i odwiedzić sklep.
Pełna zgoda, że jest to królowa polskich lasów. W innych krajach nie widuje się tylu sosen.